Makkelijk Afrikaantjes zaaien en kweken

Afrikaantjes zijn dé beste buurplanten voor je moestuin. Ze verjagen aaltjes in de mix, weren schadelijke insecten - zoals luizen - en trekken massa’s bijen en vlinders aan.
Afrikaantjes: goed voor de buren en lekker voor bijen
Afrikaantjes: goed voor de buren en lekker voor bijen

Wat zijn Afrikaantjes?

Afrikaantjes - officieel Tagetes - zijn (meestal) eenjarige planten met gele, oranje of rode bloemen. Ze zijn vooral populair als perkplant, omdat ze vanaf de zomer tot aan ver in de herfst blijven bloeien.

Maar je ziet ze ook veel in de moestuin vanwege hun gunstige eigenschappen waarmee ze andere groentes helpen. Zo verjagen ze schadelijke insecten en aaltjes.

Oorspronkelijk komen ze uit de warmere streken van Midden-Amerika en Mexico, daar groeien ze in het wild. De naam Afrikaantje kregen ze pas toen de Spanjaarden de planten mee naar Europa namen, en ook de daar wonende Moren ze veel in hun tuin zetten.

Wat heb je nodig om zelf afrikaantjes te kweken?

Afrikaantjes zaai je op z'n vroegst in april. De kleine plantjes zijn extreem kwetsbaar voor kou, en slakken zijn er dol op.

Zaai ze daarom binnen voor in potjes en zet ze pas ná half mei buiten. Dan zijn ze niet meer zo kwetsbaar en kun je ze verhuizen naar een eigen vak. 

Voor het voorzaaien heb je naast de zaden dit nodig:
  • MM-airpotjes (kleine maat)
  • MM-voorzaaimix of MM-voorzaaimix van kokos
  • Keukenfolie en elastiekjes (alleen bij de traditionele MM-voorzaaimix, niet bij die van kokos)
  • Eén label per potje
Als het plantje groot genoeg is om buiten uit te planten én is het na half mei, dan heb je dit nodig:
Op deze manier gaat het kweken van het afrikaantje heel eenvoudig. Kweek je op een slechte kwaliteit (pot-)grond, dan is het al veel lastiger en zal het resultaat tegenvallen. Dus beknibbel daar niet op en ga gewoon voor het beste.
Afrikaantjes in een Makkelijke Moestuinbak
Afrikaantjes in een Makkelijke Moestuinbak (foto Sonja-MM)

Meer over de Afrikaantjes van de Makkelijke Moestuin

Onze afrikaantjes worden flinke, mooi compacte planten waaraan tot ver in de herfst massa's geel-oranje bloemetjes komen.

Deze bloemen zijn enkelvoudig, waardoor bijen, vlinders en hommels makkelijk bij de honing kunnen. Iets wat ze bij de gangbare afrikaantjes met dubbele bloemen niet zo goed lukt.
  • Soortnaam: Tagetes Naughty Mariette
  • Familie: bloem
  • Aantal per vak: 1
  • Hoogte: 25 tot 45 cm
  • Voorzaaien: april en mei, (buiten zaaien: eind mei - juni)
  • Zaaidiepte:max. 0,5 cm
  • Kiemtijd: vanaf 18°C in 7 tot 21 dagen
  • Tijd tot bloei: vanaf 10 weken
  • Zonlicht: liefst in de zon, beetje schaduw kan ook
Wil je de zaadjes van dit Afrikaantje kopen? Je vind de zaadjes in de shop.
Afrikaantjes zijn prima buurplanten voor andere groentes
Afrikaantjes zijn prima buurplanten voor andere groentes (foto Sonja-MM)

Hoe zaai en kweek je Afrikaantjes?

Dit afrikaantje staat in de gratis Makkelijke Moestuin app. Gebruik je die, dan begeleidt hij je van zaadje tot oogst.

Elke plant doorloopt namelijk een aantal stadia - wij noemen die levels. De app vertelt je precies wat je in elk level moet doen en laat je regelmatig checken of je plantjes al ver genoeg zijn om over te gaan naar het volgende level.

Hoe je succesvol afrikaantjes kweekt, hoef je dus vooraf niet te weten.

Maar als je het leuk vindt om alvast het een en ander te lezen, vertel ik je nu alvast hoe het hele proces eruit gaat zien.

Level 1: Afrikaantjes voorzaaien

Kiemplantjes van de afrikaantjes komen buiten maar lastig op, zijn heel gevoelig voor kou, én en worden meestal meteen opgegeten door slakken en ander ongedierte.

Daarom zaai je de plantjes eerst binnen voor en verhuis je ze pas ná half mei  naar een eigen vak. 

Voor het voorzaaien gebruik je 2 kleine airpotjes met MM-voorzaaimix of MM-voorzaaimix-kokos

Stop in elk potje wat zaadjes, dek ze af met een stukje keukenfolie (alleen bij de traditionele MM-voorzaaimix, niet bij die van kokos) en zet ze op de vensterbank.

Level 2 en 3: Afrikaantjes zaailingen

Zodra je de eerste zaailingen op ziet komen, weet je dat het goed gaat. Ze komen vast niet allemaal tegelijk op, maar na een week zullen de meeste wel opgekomen zijn.

In het derde level laat je in elk potje de mooiste zaailing staan en knip je de rest meedogenloos weg. Da’s lastig om te doen maar wel nodig om je plantjes gezond op te laten groeien.

Na weer een week is het tijd voor het volgende level.

Level 4 en 5: Verzorg je plantjes op de vensterbank

Nu zijn je zaailingen al kleine plantjes geworden. 

In deze 5 weken zorg je ervoor dat je plantjes
  • veel licht krijgen
  • niet al te warm staan
  • genoeg vocht krijgen
Heb je een koude kas, dan kunnen ze daar naartoe, maar haal ze bij nachtvorst nog wel naar binnen. 

Level 6-10: Laten wennen aan de buitenlucht

In de 2e helft mei laat je de plantjes wennen aan de buitenlucht: elke dag een beetje langer. 

In het laatste level staan ze de hele dag buiten en haal je ze alleen nog ’s nacht naar binnen. 

Level 11: Uitplanten in een eigen vak

Ongeveer 4 weken na het zaaien is je plantje groot genoeg om uit te planten in een eigen vak. 

Vanaf dat moment hoef je nog maar weinig te doen: je plant groeit nu vanzelf: in het begin nog langzaam, maar later schiet hij de lucht in.

Zet je plant vooral in de buurt van wortels, peterselie en/of koolplanten. De eerste twee beschermt hij tegen aaltjes in de mix.

Voor de koolplanten doet hij iets anders. Want door de scherpe geur van de bloemen, pikken vlinders de geur van de koolplanten niet zo goed op. Daardoor zullen ze minder snel hun eitjes op de koolplant leggen. Al is dat geen garantie, dus hou ze toch in de gaten 🙂
Afrikaantje: net overzet naar een Makkelijke Moestuinbak
Net overgezet naar de MM-bak

Level 5: de eerste knoppen en bloemen

In dit stadium, dat je ongeveer 10 weken na het zaaien bereikt, zie je de eerste knoppen en bloemen.
Bloeiende afrikaantje in een Makkelijke Moestuinbak
Bloeiend afrikaantje
Vanaf dit moment zal de plant blijven bloeien. Knip de uitgebloeide bloemen telkens weg, dan maakt de plant steeds meer nieuwe knoppen aan.

Zo kun je ook makkelijk zaadjes oogsten voor het nieuwe jaar: die zien er prachtig uit.
Zaadjes oogsten uit de uitgebloeide bloemen van afrikaantjes
Zaadjes oogsten uit de uitgebloeide bloemen.

Aan het eind van het seizoen

Aan het eind van het seizoen krijg je de laatste melding. Dan is je plant waarschijnlijk al lelijk en zijn er nog maar weinig bloemen.

Als laatste haal je de plant weg en maak je het vak schoon voor het volgende seizoen.
Afrikaantje tegen het einde van de zomer
Afrikaantje tegen het einde van de zomer

Dus: wat let je om zelf afrikaantjes te zaaien en te kweken?

Ze zien er super vrolijk uit, kleuren je bakken en lokken ook nog eens massa’s bijen en hommels naar je tuin.

Plus: met onze app en materialen is het bijna onmogelijk om te falen 😉

Koop hier je afrikaantjes zaden of ga aan de slag met een compleet pakket naar eigen wens:

Succes!

Moestuintips in je mailbox

Geef je op en ontvang actuele info waar je echt iets aan hebt. Zoals de 3 fouten die bijna alle beginners maken - en hoe jij ze voorkomt.

Jouw gegevens? Die zijn bij ons super veilig. Zie onze Privacy verklaring