Woensdag 15 december 2021

Het laatste moestuinnieuws voor 2021

Tips voor deze tijd en wat achtergrond info. Over het verschil tussen een gewone moestuin en een Makkelijke Moestuin én komende updates voor de app.
nachtvorst-december-bakken.jpg
Nachtvorst in de kantoortuin
Nog ruim een week en het is Kerst, daarna Oud-en-Nieuw en poef: dan is er zomaar weer een jaar voorbij.

December is voor moestuinders sowieso een rare maand. In de tuin is immers niets meer te doen. Behalve als het ’s nachts gevroren heeft: dan maak je de prachtigste foto’s:
december-nachtvorst-groentes-5.jpg
Bevroren rucola
Ik ben blijkbaar niet de enige die dat vind. Deze is van Tnecniv:
december-nachtvorst-groentes-1.jpg
Bevroren goudsbloem
Deze fotogenieke palmkool is van Lavendel:
nachtvorst-december-palmkool.jpg
Palmkoolblad
Die laatste trekt zich zelfs niets aan van strenge vorst, en kun je dus de hele winter laten staan.

Tips voor deze tijd

Of je nu de boel de boel laat of netjes je bakken winterklaar maakt: er zijn 2 dingen die je echt moet doen.

Geloof me: ik spreek uit ervaring 😉

1: Maak je emmers, gieters en tuinslang leeg en berg ze op

Het kan zomaar streng gaan vriezen, en voor je het weet zijn ze dan kapot:
2.bevroren-emmer.jpg
Volle emmers vriezen makkelijk kapot

2. Haal je Oost-Indische kers nu ook maar weg

Een week geleden was die nog hartstikke mooi, maar na 2 nachten vorst verandert OI-kers al snel in een slappe massa:
oi-kers-weghalen-voor-vorst.jpg
Oost-Indische kers kan niet tegen vorst
Nog wat van zulke nachten erbij en het is een snotterige bende. Dus weg ermee.

Dit najaar begonnen met de app?

Dan merkte je vast al wel dat alles nu nog maar amper groeit: veel langzamer dan de app aangeeft. Sterker nog: die meldingen komen veel te vroeg en slaan vaak nergens meer op.
langzame-groei-december.jpg
Alles groeit nu tergend traag - of helemaal niet meer

Dat komt omdat de app er standaard van uitgaat dat je in het voorjaar of de zomer zaait. Dan groeien de planten sneller.

Als je plantjes nog klein zijn, zul je er niet meer van kunnen oogsten. Of hooguit wat blad voor een salade. Al kun je veel groentes - zoals de palmkool en de wintersla - ook gewoon laten staan, die groeien in het voorjaar weer verder.

Terug naar de app: volgend jaar maken we speciale winterversies, voor alle groentes die je nog na de zomer kunt zaaien. Da’s één van de voordelen van de nieuwe app, want daarin kan dat.

Voor nu is het dus nog een beetje behelpen, maar je kunt de stappen wel uitstellen.

Hopelijk helpt dat wat 😉
uitstel-functie.jpg

Meer leuks voor de toekomst

Overigens zijn we nog lang niet klaar hoor, want behalve de winterversies, komt er nog meer aan:
  • verschillende locaties voor je bakken - bijvoorbeeld voor- en achtertuin
  • het delen van bakken met andere gebruikers (da's een lastige 😐)
  • beter zaden selectie-scherm
  • overzicht/samenvatting van alle stappen
En da’s nog maar een tipje van de sluier. Want Johan en Jelmer hebben nog veel meer leuke plannen.

Maar dat merk je vanzelf wel 🙂

Verschil tussen een gewone moestuin en een MM

"Waarom zou je kiezen voor een moestuin in bakken? Da’s toch nogal omslachtig: het kan ook in de volle grond. Hoef je die bakken ook niet aan te schaffen."

Als iemand me vraagt wat ik doe, krijg ik dat nogal eens te horen. Dat snap ik best hoor, vooral als je nog nooit van de Makkelijke Moestuin hebt gehoord. Al komt dat gelukkig steeds minder voor 🙂

Ik antwoord dan meestal dat je in bakken al het zware werk van een gewone moestuin niet hoeft te doen, en dat je toch heel veel oogst.

Maar dat is niet het enige verschil. Op de Kennisbank heb ik ze punt voor punt uitgewerkt: Waarom geen traditionele moestuin?
gewone-moestuin-versus-MM-2.jpg
Grote traditionele moestuin bij landhuis

Nog 2 weken huidige prijzen

Als trouwe lezer van mijn blogs wil ik je toch nog even waarschuwen: op 1 januari gaan de prijzen van de mix, de zaden, de voeding en die van de klimrekken met ongeveer 10% omhoog. Die van de voorzaaivermiculiet zelfs nog meer.

De bakken en startpakketten stijgen iets minder hard, maar reken er maar op dat alles duurder wordt.

Sla dus nu nog je slag als je nog iets nodig hebt.

Ook leuk voor onder de kerstboom 😉
kerstboom-kadootjes.jpg

Zo, dat was het

Op naar het einde van dit jaar. Ik wens je nu alvast fijne feestdagen toe: maak er iets moois van 😀

De volgende mail krijg je begin januari. Dan vertel ik je over onze plannen in 2022.

Dat zijn er nogal wat, want ook volgend jaar staan er weer leuke dingen op de agenda. Zoals heel veel zaaien en oogsten, dat in ieder geval. Daar heb ik nu alweer zin in.

Tot volgend jaar!
sig.jpg

Moestuintips in je mailbox

Geef je op en ontvang actuele info waar je echt iets aan hebt. Zoals de 3 fouten die bijna alle beginners maken - en hoe jij ze voorkomt.

Jouw gegevens? Die zijn bij ons super veilig. Zie onze Privacy verklaring

Our perks